Huslivet – mars
Äntligen kommer månaden när vi kan se hur det börjar spira i trädgården, åtminstone för oss här i södra Sverige, och för dig som har längtat efter att få röja i trädgården är det nu äntligen dags att sätta fart.
Mars är en perfekt månad att beskära rosor och äppelträd. Gräsmattan kalkas, gärna ovanpå den sista snön och kan så snart som marken torkat upp räfsas ren från skräp, löv och kvistar. Men ta det försiktigt, räfsar du för hårt kan du skada gräsmattans rötter.
När du ändå är ute i trädgården – håll utkik efter vårpigga mördarsniglar. Ju tidigare du plockar bort dem desto mindre hinner de föröka sig.
Har du pelargoner som vinterförvarats är det dags att klippa ner dem och ta sticklingar. Klipp av en 8–10 cm lång stjälk, snitta med en vass kniv och stick ner i en kruka med jord. Trä en plastpåse över krukan som ett miniväxthus och ställ ljust och varmt, men inte i direkt solljus.
Själv tycker jag också att det är en perfekt tid att städa av uteplatsen och har du en hörna med skyddat läge, se till att ha en skön stol som är lätt att flytta fram. En kopp kaffe med vårsol på näsan är nästintill oslagbart!
Att göra i mars:
- Beskär äppelträd & rosor
- Kalka gräsmattan
- Klipp ner och ta sticklingar på dina pelargoner
- Sätt upp en fågelholk
Tips!
Driv kvistar i vas. Ett långt snitt, varmt vatten och en daglig dusch med blomsprutan är allt som behövs för en försmak av sommar!
Bygg en fågelholk
Varför inte snickra ihop en fågelholk och få njuta av fågelkvitter i sommar!
Läs mer om hur du bygger en fågelholk här!