Här är finalisterna från deltävling 2 av Sveriges Mysigaste Hem 2019

Tävlingen Sveriges mysigaste hem 2019 har fått fler finalister. Tävla med ditt hem du också och du kan vinna priser, värda 200.000 kr. Deltävlingarna är fortfarande igång…

Har du ett jättemysigt hem och missade förra årets succétävling Sveriges mysigaste hem? Nu har du en nychans att vara med och tävla om fina priser från våra partners till ett värde av ca 200 000 kr

Alla hem är välkomna att tävla! Välj ut fem fina bilder som visar vad som gör ditt hem mysigt och skriv en kort förklaring till varje bild.

Att delta är enkelt.

1. Gå in på villalivet.se.
2. Välj vilken region du bor i, ladda upp 5 bilder som visar det mysigaste med ditt hem och berätta kort kring varje bild.
3. Kanske blir ditt hem direktkvalificerat till Sverigefinalen eller regionsfinalen – vilket ger dig chansen att bli vald till Sveriges eller Stockholms mysigaste hem 2019. Fina priser att vinna!

Se alla bidrag och rösta här: https://villalivet.se/sveriges-mysigaste-hem-2019/

Huvudpartners till Sveriges Mysigaste Hem 2019:

1SVERIGEFINALIST

Juryns val i deltävling 2 som går direkt till Sverigefinalen.

Tävlande: Carina Arnerud
Var: Skåne

2Regionfinalist Skåne

Läsarnas val av regionsfinalist i deltävling 2 för Skåne blev:
Tävlande: Linda Lundqvist
Var: Skåne
Antal röster: 728

3Regionsfinalist Halland

Läsarnas val av regionsfinalist i deltävling 2 för Halland blev:
Tävlande: Kristina Segerfelt
Var: Halland
Antal röster: 2165

4Regionsfinalist Stockholm

Läsarnas val av regionsfinalist i deltävling 2 för Stockholm blev:
Tävlande: Jeanette Smars
Var: Åkersberga
Antal röster: 376

5Regionsfinalist Uppsala

Läsarnas val av regionsfinalist i deltävling 2 för Uppsala blev:
Tävlande: Åsa & Thomas Petersson
Var: Uppsala
Antal röster: 214

6Regionsfinalist Södermanland

Läsarnas val av regionsfinalist i deltävling 2 för Södermanland blev:
Tävlande: Carin Norberg
Var: Södermanland
Antal röster: 638

7Regionsfinalist Östergötland

Läsarnas val av regionsfinalist i deltävling 2 för Östergötland blev:
Tävlande: Sofie Ljungberg
Var: Östergötland
Antal röster: 650

8Regionsfinalist Jönköping

Läsarnas val av regionsfinalist i deltävling 2 för Jönköping blev:
Tävlande: Martina D
Var: Jönköping
Antal röster: 1690

9Regionsfinalist Kronoberg

Läsarnas val av regionsfinalist i deltävling 2 för Kronoberg blev:
Tävlande: Melinda Mårtensson
Var: Kronoberg
Antal röster: 4474

10Regionsfinalist Kalmar

Läsarnas val av regionsfinalist i deltävling 2 för Kalmar blev: Tävlande: Camilla Kinsig Var: Kalmar Antal röster: 396

11Regionsfinalist Gotland

Läsarnas val av regionsfinalist i deltävling 2 för Gotland blev:
Tävlande: Britta Lundqvist
Var: Gotland
Antal röster: 116

12Regionsfinalist Blekinge

Läsarnas val av regionsfinalist i deltävling 2 för Blekinge blev:
Tävlande: Olivia Aktaran
Var: Blekinge
Antal röster: 544

13Regionsfinalist Göteborg/Bohuslän

Läsarnas val av regionsfinalist i deltävling 2 för Bohuslän blev:
Tävlande: Kristina Sundström
Var: Bohuslän
Antal röster: 4490

14Regionsfinalist Älvsborg

Läsarnas val av regionsfinalist i deltävling 2 för Älvsborg blev:
Tävlande: Sara Andersson
Var: Älvsborg
Antal röster: 378

15Regionsfinalist Skaraborg

Läsarnas val av regionsfinalist i deltävling 2 för Skaraborg blev:
Tävlande: Christin Beijbom
Var: Skaraborg
Antal röster: 776

16Regionsfinalist Värmland

Läsarnas val av regionsfinalist i deltävling 2 för Värmland blev:
Tävlande: Nina Gabrielsson
Var: Värmland
Antal röster: 930

17Regionsfinalist Örebro

Läsarnas val av regionsfinalist i deltävling 2 för Örebro blev:
Tävlande: Johanna Holm
Var: Örebro
Antal röster: 305

18Regionsfinalist Västmanland

Läsarnas val av regionsfinalist i deltävling 2 för Västmanland blev:
Tävlande: Erika Nilsson
Var: Västmanland
Antal röster: 415

19Regionsfinalist Dalarna

Läsarnas val av regionsfinalist i deltävling 2 för Dalarna blev:
Tävlande: Nina Thide Gustafsson
Var: Dalarna
Antal röster: 1396

20Regionsfinalist Gävleborg

Läsarnas val av regionsfinalist i deltävling 2 för Gävleborg blev:
Tävlande: Sandra Källström
Var: Gävleborg
Antal röster: 987

21Regionsfinalist Västernorrland

Läsarnas val av regionsfinalist i deltävling 2 för Västernorrland blev:
Tävlande: Elin Malmsten
Var: Västernorrland
Antal röster: 328

22Regionsfinalist Jämtland

Läsarnas val av regionsfinalist i deltävling 2 för Jämtland blev:
Tävlande: Anneli Vivlen
Var: Jämtland
Antal röster: 328

23Regionsfinalist Västerbotten

Läsarnas val av regionsfinalist i deltävling 2 för Västerbotten blev:
Tävlande: Kerstin Borg Moberg
Var: Västerbotten
Antal röster: 19

24Regionsfinalist Norrbotten

Läsarnas val av regionsfinalist i deltävling 2 för Norrbotten blev:
Tävlande: Patrik Jonsson
Var: Norrbotten
Antal röster: 1