Buda hem trädgården med Garden to Home
En färdigplanterad balkonglåda, ett äppelträd eller några vackra perenner – med Interfloras nya e-tjänst Garden to Home kan man enkelt beställa och skicka trädgårdsväxter och planteringar.
Drygt 60 garden center från norr till söder är anslutna till Garden to Home, och levererar de beställda växterna direkt hem till mottagarens trädgård.
Sortimentet ändras under säsongen, och totalt erbjuds ett hundratal olika produkter.
Garden to Home är uppdelat i sju produktkategorier:
- Planteringar/balkonglådor
- Vårens blommor
- Buskar
- Perenner
- Klätterväxter
- Kryddor
- Frukt & bär
”Garden to Home sparar tid för trädgårdsinnehavare, och är en bra lösning för balkonginnehavare som inte har plats att själva plantera sina krukor eller balkonglådor. Garden to Home är också en utmärkt gåva till exempelvis födelsedagsjubilarer, nyinflyttade eller brudpar – varför inte skicka ett träd som symboliskt kan växa i de nygiftas trädgård?”, skriver företaget i ett pressmeddelande.
Adressen är www.interflora.se