Elpris idagRäntekollen
Just nu Billig el just nu Vinn för över 50 000 kr Hård vind i dag Radon Svamp Dränering Fredag 9 oktober · Vecka 41

MatlivetRecept

Falsk fudge med kaffe & flingsalt

Fudgen har sin bas på mörk choklad och dadlar. Jag har valt att smaksätta den med kaffe och flingsalt men här kan bara fantasin sätta stopp.

Avatar för Redaktionen
Text: Publicerad
fudge

Julgodis – Falsk fudge med kaffe & flingsalt

15 bitar | 15 minuter + en natt i kyl

Falsk fudge – en fudge som varken behöver kokas eller nå en perfekt temperatur för att bli just perfekt. Fudgen har sin bas på mörk choklad och dadlar. Jag har valt att smaksätta den med kaffe och flingsalt men här kan bara fantasin sätta stopp.

Bli först att sätta betyg

Ingredienser

4 port.

Gör så här

  1. Smält choklad och smör i en skål över ett vattenbad.

  2. Lägg samtliga ingredienser i en matberedare och mixa så gott det går. Det kan se ut som att smeten har skärt sig här men det är ingen fara. Efter en natt i kylen går den ihop.

  3. Plasta en matlåda och häll i smeten i den. Strö över flingsalt och ställ in fudgen i kylen. Låt stelna över natten. Skär upp i önskade bitar – ät och njut!

Vad tyckte du om artikeln?

Kommentarer

Kommentarsregler
  • Håll god ton och håll dig till ämnet.
  • Inga personangrepp, inga hot och inget som kränker en grupp.
  • Ingen reklam och inga länkar till försäljning.
  • Skriv inte ut andras personuppgifter.
  • Kommentarer som bryter mot reglerna tas bort.

    Inga kommentarer ännu. Skriv den första.

    Mer om matlivet

    4Nästa artikelGoda alkoholfria drinkar till nyårsaftonFortsätt läsa