Elpris idagRäntekollenPussel
Just nu Dyr el just nu Sista chansen: vinn för över 50 000 kr Halloween Radon Möss i huset Dränering Lördag 31 oktober · Vecka 44

KändisrumIntervju

Yvette Hermundstad: Havet ger samma frihetskänsla som fjället

Yvette Hermundstad bor med familjen i en sekelskiftesvilla i Stockholms skärgård. Hon berättar om Vinterstudion, Vasaloppssändningen och livet vid havet.

Avatar för Redaktionen
Text: RedaktionenPublicerad · Uppdaterad
3 min läsning
Yvette Hermundstad

Yvette Hermundstad är programledare och sportjournalist på SVT, känd från Vinterstudion, Vasaloppssändningarna och Mitt i naturen. Hon är uppvuxen i Jämtland och bor i dag med sin man, två barn, två hundar och en katt i en sekelskiftesvilla i Stockholms skärgård. I det här reportaget, från februari 2025, berättar hon om vintersporten, familjen och varför havet ger henne samma frihetskänsla som fjället.

Fakta om Yvette Hermundstad

Namn: Yvette Hermundstad
Född: 1 oktober 1971 i Östersund, uppvuxen i Brunflo och Åre
Gör: programledare och sportjournalist på SVT
Känd från: Vinterstudion, Vasaloppet, Morgonstudion, Mitt i naturen och kronprinsessans födelsedagsfirande
Familj: gift, två barn
Bor: i en sekelskiftesvilla i Stockholms skärgård
Intressen: padel, golf och skidåkning

Faktarutan är uppdaterad i oktober 2026.

Var bor Yvette Hermundstad?

Yvette Hermundstad bor i en sekelskiftesvilla i Stockholms skärgård. När hon flyttade till Stockholm bodde hon först några år i Gamla stan, men sedan stod valet mellan att flytta hem till Jämtland eller hitta ett hus nära naturen i Stockholmstrakten.

”Jag är en natur- och frihetsmänniska och kände starkt att vi antingen skulle hem till Jämtland eller ut i skärgården. Det var 18 år sedan, och jag är lika förälskad i den här miljön fortfarande. Skogen, havet, lugnet och tystnaden.”

Huset har en grund från sekelskiftet och en modernare tillbyggnad. Kontrasten mellan det intensiva arbetet och lugnet hemma är extra välkommen under vintern, när helgerna är fyllda med direktsändningar.

”Jag är bra på återhämtning och landar ofta i en skön puff framför brasan och tittar ut över havet, med hundarna vid fötterna. På sommaren börjar jag dagen på bryggan med en kopp kaffe och en utrullad yogamatta. Havet ger mig samma frihetskänsla som fjället.”

Yvette Hermundstads familj

Yvette Hermundstad är gift och har två barn. I familjen finns också två hundar och en katt. Vid det stora träbordet i köket blir det många middagar med familj och vänner.

”Jag är en riktig hemmakatt och älskar att pyssla med olika saker och ha tända ljus överallt. Jag bjuder gärna in vänner och familj på middagar, men då är det min man som fixar maten.”

På fritiden spelar hon gärna padel och golf, och på vintern åker hon hem till Jämtland och åker skidor.

Yvette Hermundstad och Vinterstudion

Vintersporten har följt Yvette Hermundstad sedan uppväxten i Brunflo och Åre i Jämtland, där hon själv tävlade i längdåkning i många år.

”Vinteridrott är hela min uppväxt och mitt kall. Jag bestämde mig redan som nioåring för att bli sportjournalist.”

Hon leder Vinterstudion i SVT tillsammans med André Pops. När vi träffade henne var hon inne på sin sextonde säsong, och hon ledde programmet även säsongen 2025/2026.

”Vinterstudion är lika lustfyllt för mig i dag som när jag började. Vi utvecklar ständigt programmet, och det har en speciell plats både hos mig och hos tittarna.”

Trots den långa erfarenheten förbereder hon sig lika noga inför varje helg. Publiken är bred, från kunniga elitmotionärer som vill ha tekniktips till dem som har tv:n på för sällskapets skull.

”Min ambition och drivkraft är att ständigt utveckla programmet. Publiken är stor, trogen och kunnig, och vi har mycket kontakt med tittarna, vilket jag uppskattar.”

Första kvinnan att hälsa god morgon från Berga by

Vasaloppssändningen ligger henne extra varmt om hjärtat. Yvette Hermundstad var den första kvinnan som hälsade god morgon från starten i Berga by i Sälen, och efter den legendariske sportjournalisten Sven ”Plex” Petterson är hon den som har gjort det flest gånger.

”När jag ser startfältet med 15 000 åkare får jag gåshud. Det är en magisk blandning av elit och motionärer, kultur och historia. Att få vara den som säger hej från Berga by ger mig rysningar, och jag minns själv känslan när Sven ’Plex’ Petterson gjorde samma sak när jag var liten.”

Vad har Yvette Hermundstad gjort mer?

Yvette Hermundstad började på TV4:s sportredaktion 1993 och kom till SVT år 2000. Hon har bevakat olympiska spel och lett allt från Morgonstudion och Mitt i naturen till kronprinsessans födelsedagsfirande på Öland.

”När vi sänder från Öland under kronprinsessans födelsedag bubblar hela ön. Det är en helt annan typ av jobb än Vinterstudion, men precis lika spännande. Mitt jobb som programledare och journalist är att bevaka olika händelser. Det kan vara en älg, en idrottsstjärna eller en kunglighet, och det är just variationen som är charmen.”

Du hittar Yvette Hermundstad på Instagram som @yvettehermundstad.

Läs fler hemma hos-reportage: Anne Lundberg kopplar av på landet och hemma hos SVT:s Cecilia Gralde på Gärdet.

Vad tyckte du om artikeln?

Kommentarer

Kommentarsregler
  • Håll god ton och håll dig till ämnet.
  • Inga personangrepp, inga hot och inget som kränker en grupp.
  • Ingen reklam och inga länkar till försäljning.
  • Skriv inte ut andras personuppgifter.
  • Kommentarer som bryter mot reglerna tas bort.

    Inga kommentarer ännu. Skriv den första.

    Mer om kändisrum

    Ernst Kirchsteiger 4Nästa artikelExpertens prognos: 2025 kan bli ett av de billigaste elåren någonsinFortsätt läsa