Hem Blogg Sida 92

Suzuki Jimny – En lyckad förväxling

Suzuki Jimny
CNP AB

Suzuki Jimny

Suzuki Jimny presenterades redan 1970 och nu lanseras den fjärde generationen av det japanska charmtrollet. Totalt har över tre miljoner exemplar sålts och att alla bilar för 2020 i princip redan tingats är om något ett kvitto på Jimnys otroliga dragningskraft. Namnet är faktiskt resultatet av en språkförbistring – någonstans på huvudkontoret så blev nämligen Jimmy förväxlat med Jimny och resten är historia.

suzuki jimny 2020
Cnp ab

Jimny är faktiskt lika enkel som genial. Vad sägs om ett rambygge med stela axlar såväl fram som bak, rejäla spakar till växel- och fördelningslåda och en fyrkantig design som närmast är kultförklarad? Lägg därtill korta överhäng, lågväxel och 21 centimeters markfrigång så räcker det för att ta dig ända längst in i trollskogen.

Suzuki Jimny är ett rivjärn offroad

Precis som tidigare så vänder sig nya Jimny till tre huvudgrupper av användare. Yrkesfolk som exempelvis skogsarbetare med behov av ett smidigt och prisvärt offroad-järn. Entusiaster med fritidsaktiviteter som kräver något extra stryktåligt på hjul och lifestylefolket som rattar bilen i den urbana djungeln för att de gillar den tuffa utstrålningen.

LÄS OCKSÅ: Kia XCeed med X-tra allt

Men här måste man tillägga att Jimny är en bil för två eftersom det lilla baksätet högst kan husera ett par småtroll och då finns det dessutom bara plats i lastutrymmet för tre matkassar. Om man däremot fäller de bakre ryggstöden så går det bra att storhandla eftersom utrymmet växer till 377 liter. Grundpriset startar från 209 900 kronor och då ingår faktiskt hyggligt med standardutrustning.

suzuki
Cnp ab

Håller kärleken vid liv

Det är lätt att omedelbart bli förförd av den lilla krabaten och kärleken håller i sig även efter att den första förälskelsen lagt sig. Suzuki Jimny är nämligen en väldigt ”ärlig” bil och man får det man ser. Japanen tål definitivt att granskas i sömmarna och gör inte bort sig i den urbana djungeln.

Bensinfyran på 102 hästkrafter erbjuder tre körlägen – bakhjulsdrift, fyrhjulsdrift och fyrhjulsdrift med lågväxel. Vi provar samtliga och kan notera en överraskande god komfort och fullt godkänt betyg i såväl ordning som uppförande på olika typer av underlag. Mest imponerade blir vi över förmågan att ta sig fram över stock och sten. Här bevisas att gammal är äldst och därmed kan Suzuki Jimny närmast liknas vid svensken Johan Petter Johanssons patent från 1892. Det japanska charmtrollet är nämligen precis lika enkel, flexibel och stryktålig som en skiftnyckel.

Tekniska data för Suzuki Jimny 1,5 AllGrip PRO 4×4
Motor:4-cyl bensin med dubbla överliggande kamaxlar och fyra ventiler per cylinder.
Max effekt 102 hk vid 6 000 varv/minut.
Max vridmoment 130 Nm vid 4 000 varv/minut.
Kraftöverföring:Motorn fram, fyrhjulsdrift. 5-växlad manuell.
Fjädring:Stel axel med skruvfjädring fram och bak.
Styrning:Elservo. Vändcirkel 9,8 meter.
Bromsar:Skivor fram och trummor bak. ABS. Antispinn/sladd.
Mått/Vikt (cm/kg):Axelavstånd 225, längd 365, bredd 165, höjd 172.
Tjänstevikt 1 170. Bränsletank 40 liter.
Prestanda:Toppfart 145 km/h. Acceleration 0-100 km/h 14,1 sek.
Förbrukning/Miljö:7,9 liter per 100 km vid blandad körning. CO2: 178 g/km (WLTP).
Pris:209 900 kronor.
14Terrängegenskaper
Användarvänlighet
Charmig design
Bra prislapp
15Höga utsläppsvärden = hög fordonsskatt
Brister i komforten

 

Av: Willy Priske och Johannes Gardelöf / ©

Spara till barnen? Smarta tips och råd

spara

Spara till barnen? Smarta tips och råd

Starta ett långsiktigt sparande till barnen redan idag så skapar du goda förutsättningar för att pengarna ska växa och du kan ge ditt barn en god start på vuxenlivet. Vi ger dig tips och råd på hur du ska tänka när du sparar till barnen.

Spara i eget namn eller i barnets namn?

Det första du måste bestämma när du ska starta ett sparande till ditt barn är om du ska öppna ett konto i ditt eget namn eller i barnets namn. Är det flera personer som ska spara till barnet såsom mor- och farföräldrar kan det vara smidigt att öppna ett konto i barnets namn, då får dessutom båda föräldrarna kontroll över kontot fram till dess att barnet fyller 18 år.

Sparar du i ditt eget namn får du en bättre överblick och får full kontroll på pengarna som du kan lämna över till ditt barn när du vill. Denna sparform är framförallt bra om du har flera barn eftersom du slipper att redovisa aktie- och fondförsäljningar för varje separat barn. Har du ett sparande i ditt namn för alla barn undviker du eventuella orättvisor ifall sparandet skulle utvecklas olika.

Tips! Ta det säkra före det osäkra och skriv ett testamente för hur pengarna ska fördelas om du har sparat i ditt namn.

Hur mycket ska du spara varje månad?

Hur mycket du ska spara beror naturligtvis på dina förutsättningar. Ett sparande till barnen är en fin gåva när de är äldre men det är inte livsnödvändigt. Spara så mycket som du har möjlighet att avvara enligt din ekonomi. Det som är bra med ett långsiktigt sparande är att även någon hundralapp i månaden kan bli en ordentlig summa till slut. Buffert.se har gjort en uträkning som visar slutsumman när du har sparat regelbundet i 18 år.

Per månadVid 18 år (med 7% avkastning)
250 kr105 825 kr
500 kr211 649 kr
1000 kr423 298 kr

Vilken typ av sparande ska du välja?

spara

Det finns flera olika sätt att spara till dina barn på, vilket som passar din situation bäst är upp till dig.

Sparkonto

Ett sparkonto är ett enkelt och säkert sätt att spara på men inte optimalt för ett långsiktigt sparande eftersom avkastningen oftast blir ganska liten. Vill du spara i sparkonto bör du kolla runt och jämföra olika bankers räntevillkor samt kolla att bankkontot omfattas av statens insättningsgaranti. Då ersätter staten dig om banken skulle gå i konkurs.

Kapitalförsäkring

Detta är ett sparande med någon typ av försäkring där fonderna ägs av ett försäkringsbolag istället för av dig. Fördelen med detta är att du inte skattar för vinster samt att du slipper deklarera varje gång du köper eller säljer aktier. Du kan istället få betala avgifter på försäkringen samt fondavgifter. Detta sparande ger oftast högre avkastning än sparkonto men är mer osäkert.

Investeringssparkonto (ISK)

Ett investeringssparkonto är avgiftsfritt och du sparar i fonder och aktier. Du betalar inte heller här någon skatt på vinsten utan betalar istället en schablonskatt varje år oavsett om du går med vinst eller förlust.

Några sista spartips

  • Fundera över när pengarna ska användas. Behövs de löpande kan det vara en god idé att dela upp sparandet och sätta en mindre summa på ett sparkonto som lättare att komma åt.
  • Inse dina begränsningar. Spara inte pengar i invecklade produkter som du inte förstår.
  • Starta automatisk överföring så sätts pengarna över av sig själv varje månad och du behöver inte tänka på det.
  • Se över ditt sparande en gång per år. Då följer du sparandets utveckling och du kan fundera på om det är läge att byta några fonder.

Även om du inte kan spara så mycket varje månad kan det vara värt att starta ett sparande till barnen eftersom pengarna växer.

Sälja huset till barnen? Tips & råd

sälja

Sälja huset till barnen? Tips & råd

Känner du att huset har blivit för stort för dig eller är det dags att bege dig utomlands för att slappna av i solen på årens höst? Att sälja huset till barnen kan vara en lösning som passar alla. Vi berättar vad som gäller när du säljer hus till en närstående och vad du ska tänka på.

Sälja till underpris

sälja

När du äger ditt hus finns det inget som säger att du måste sälja detta till marknadsvärde. Ska du sälja till dina barn kanske du vill dra av lite på priset. Att sälja ett hus till underpris kallas ibland för ”blandat fång” eftersom en del räknas som en gåva och en annan del räknas som betalning.

Läs också: Så värderas ditt hus – proffset förklarar

Eftersom en del av försäljningen räknas som en gåva innebär det att ditt barn som är gåvomottagaren kommer att beskattas för värdestigningen av huset som har skett sedan de tog över. Dock kommer de även att beskattas för den värdestigning som skett sedan du köpte fastigheten. Du som säljer huset slipper allt med skatt.

Förskott på arv

När du säljer ditt hus till barnen för underpris räknas detta som ett förskott på arv. Detta innebär att när du avlider kommer fastighetsvärdet räknas som en del av arvet som ditt barn redan har fått. Vill du inte att husförsäljningen ska räknas som ett arv kan du skriva detta i ett gåvobrev eller ett annat skriftligt dokument.

Överlåtelse av fastighet till barn

Vill du ge hela huset till dina barn istället för att sälja kan du göra detta. Då gäller samma sak som vid en försäljning till underpris, att dina barn blir skatteskyldiga för värdeökningen sen du köpte huset samt att hela fastighetsvärdet ses som ett förskott på arv. Vill du överlåta hela huset måste det finnas ett gåvobrev som innehåller vissa specifika delar annars är inte gåvan giltig. Du kan hämta en mall för gåvobrev på internet eller kontakta en jurist som kan hjälpa dig.

Att tänka på!

  • Det avgörs om försäljningen är en gåva eller ett köp genom att betalningen jämförs med fastighetens taxeringsvärde det år som du överlåter huset.
  • Dina barn som får huset som en gåva behöver ansöka om lagfart hos Lantmäteriet inom tre månader från det att gåvobrevet har skrivits.
  • Är betalningen 85 % eller mer av förra årets taxeringsvärde blir det stämpelskatt som är 1,5 % för privatpersoner.

Du kan läsa mer om vad som gäller när du säljer ett hus till ditt barn på Skatteverket.se.

Audi R8 V10 Performance – Lyckopiller på fyra hjul

audi r8
CNP AB

Audi R8 V10 Performance

Gult är inte fult utan snarare hypermodernt inom bilindustrin. Forskarrön visar att färgen fungerar som ett antidepressivt läkemedel eftersom gult frisätter serotonin som i sin tur bidrar till vårt välbefinnande. Det är alltså inte så konstigt att förare av Audi R8 V10 Performance drabbas av ett kroniskt leende som når upp till öronen. Vi snackar om ett rullande lyckopiller som försetts med en V10:a på 620 hästkrafter.

r8
Cnp ab

När den första generationen lanserades 2007 så hade Audi inte lämnat något åt slumpen. Provkörningen avverkades runt spelstaden Las Vegas och genererade en jackpot av fortkörningsböter hos Nevada Highway Patrol. Därför tog tyskarna det säkra före det osäkra och placerade provkörningen av den senaste versionen till Circuit Ascari.

Audi R8 – Hastighet och prestanda

Strax utanför spanska Ronda ligger en privatägd racingbana som sträcker sig hela 5 425 meter. Det är en unik anläggning som helt sonika kopierat de bästa sektionerna från Daytona, Interlagos, Laguna Seca, Monza, Nürburgring, Sebring och Silverstone. Här finns alltså olika sträckor från världens fränaste racingbanor på ett och samma ställe. Bilen vi ska rasta här är nya Audi R8 V10 Performance och den största nyheten är att sugmotorn skrämts upp med ytterligare 50 hästkrafter.

LÄS OCKSÅ: Världens dyraste bil – Här får du listan på 10 dyraste nybilsköp

Därmed levererar mittmaskinen 620 hästar, toppar 331 km/h och klarar sprintern till hundra på 3,1 sekunder. Det är bara att trycka på rattens röda startknapp så hörs ett muller som får nackhåren att ställa sig i givakt. Även instrumenteringen sänder ut heta racingimpulser och vi sitter som gjutna i de skålade sportstolarna.

audi r8 2020
Cnp ab

Kycklingen och ägget

Det aggressiva utseendet gör naturligtvis inte saken sämre och även här finns nyheter. Den bakre kolfibervingen är exempelvis konstant uppfälld och strax därinunder utmynnar två avgaspipor grova som stuprör. Luftslussarna är många och genom fälgekrarna ser man R8:ans keramiska skivbromsar med knallröda ok. Dessa kapar stoppsträckan från 100 km/h till stillastående med 1,5 meter.

Ascaris bansträckning med sina tjugosex knixiga kurvor är en tuff utmaning men efter några varv försvinner den initiala rädslan för fartmonstret. Istället framträder karaktären av en lyhörd kompis med superkrafter som ställer sig helt till förarens förfogande. Men smakar det så kostar det – närmare bestämt 1 941 600 kronor och då ingår den kycklinggula färgen. Äggen som behövs under gaspedalen får man däremot hålla med själv.

Tekniska data för Audi R8 Coupé V10 5,2 FSI Performance
Motor:V10 bensinmotor med dubbla överliggande kamaxlar och fyra ventiler per cyl. Max effekt 620 hk mellan 7 900-8 100 varv/min.
Max vridmoment 580 Nm vid 6 500 varv/min.
Kraftöverföring:Mittmotor, fyrhjulsdrift. 7-växlad dubbelkopplingslåda.
Fjädring:Fram: fjäderben med dubbla triangellänkar. Bak: multilänkaxel.
Styrning:Elservo. Vändcirkel 11,2 meter.
Bromsar:Keramiska skivbromsar fram och bak. ABS. Antispinn/sladd.
Mått/Vikt (cm/kg):Axelavstånd 265, längd 443, bredd 194, höjd 124.
Tjänstevikt 1 670. Bränsletank 73 liter.
Prestanda:Toppfart 331 km/h. Acceleration 0-100 km/h 3,1 sek.
Förbrukning/Miljö:13,1 liter per 100 km blandad körning. CO2: 297 g/km (WLTP).
Pris:1 941 600 kronor.
19Bilmagi när den är som bäst
Teknik och utrustning
Galen prestanda
Köregenskaper
20Högt pris och lika hög förbrukning
Snålt med tvåårig nybilsgaranti

 

Av: Willy Priske och Johannes Gardelöf / © CNP AB

Seat Leon Cupra – När priset är skillnaden

Seat Cupra Leon
CNP AB

Seat Leon Cupra Sportstourer e-Hybrid

Hur är det möjligt att sälja nya Seat Cupra Leon e-Hybrid 60 000 kronor billigare än kusinen Volkswagen Golf GTE? Det spanska alternativet finns dessutom som kombi och bjuder på mängder av standardutrustning. När vi ställer frågan blir det dödstyst – men innerst inne skulle pressfolket säkert vilja svara som Ingemar Stenmark gjorde till sportjournalisten Tommy Engstrand. ”De gå int å förklar för en som int begrip”.

cupra leon 2021
Cnp ab

Dagens testbil är en rullande prisbomb och den spanska laddhybriden i kombikostym kan bli din för 384 900 kronor. Låter det intressant så bör du skynda att fynda. Just nu får du nämligen 37 866 kronor i klimatbonus och den summan minskas till 26 927 efter den första april 2021 då nya bonus-malus-regler tar vid.

Hola hola Seat Cupra

Om det är någon där ute som ”int begrip” vad Cupra är för något så härstammar varumärket från Seat och båda ingår i den mäktiga Volkswagen-familjen. Cupra ska vara ett sportigt och prisvärt bilval och är tänkt att erövra marknaden likt ”Stenis” oförglömliga andraåk i Madonna di Campiglio 1974. Efter första åket låg han på 22:a plats men gjorde en heroisk upphämtning och knep guldet.

LÄS OCKSÅ: VW ID3 – Framtidens folkvagn

Cupra Leon Sportstourer har däremot mängder av detaljer i koppar och alltifrån kylaremblemet till avgassystemets slutrör är kopparfärgade. Likaså sömmarna på den tuffa interiören som för övrigt bjuder på lagom skålade framstolar, ett rymligt baksäte och ett bagageutrymme som sväljer 470 liter. Instrumenteringen är givetvis digital och om du säger ”hola hola” så aktiveras din alldeles egna assistent.

seat leon cupra r
Cnp ab

Bil efter humör

Standardutrustningen är minst sagt diger och inkluderar inte minst adaptiva stötdämpare som tillåter föraren att ställa in hårdheten efter dagshumöret. Har du vaknat på den busiga sidan så ser bensinfyran på 150 hästkrafter samt en elmotor på 115 till att du får roligt bakom ratten. Vips hamnar totaleffekten på 245 hästar och tillsammans med den sexväxlade dubbel-kopplingslådan fixas hundra km/h på sju sekunder.

Det fejkade motorljudet i kupén bjuder på efterknallar vid gassläpp och mungiporna åker automatiskt uppåt. Har du däremot vaknat på den förnuftiga sidan så erbjuds upp till fem mils elektrisk stadskörning eftersom Seat Cupra Leon Sportstourer e-Hybrid har ett batteri på 13 kWh. Priset för hela kalaset är alltså 384 900 och föredrar du istället halvkombin så försvinner ytterligare femton tusenlappar. Nu återstår bara frågan vem som köper en Volkswagen Golf GTE med exakt samma drivlina för 429 900 kronor? Men vi struntar i att fråga eftersom ”de gå int å förklar för en som int begrip”.

Tekniska data för Cupra Leon Sportstourer 1,4 e-Hybrid
Motor:4-cyl bensin med dubbla överliggande kamaxlar och fyra ventiler per cyl.
Max effekt 150 hk mellan 5 000-6 000 varv/min.
Max vridmoment 250 Nm mellan 1 550-3 500 varv/min.
Elmotor:Max effekt 115 hk. Totaleffekt 245 hk.
Kraftöverföring:Motorn fram, framhjulsdrift. 6-växlad dubbelkopplingslåda.
Fjädring:Fram: fjäderben med undre triangellänk. Bak: multilänkaxel.
Styrning:Elservo. Vändcirkel 11,2 meter.
Bromsar:Skivor runt om. ABS. Antispinn/sladd.
Mått/vikt: (cm/kg)Axelavstånd 268, längd 466, bredd 180, höjd 144.
Tjänstevikt 1 742. Bränsletank 40 liter. Batteri 13 kWh.
Prestanda:Toppfart 225 km/h. Acceleration 0-100 km/h 7 sek. Räckvidd på el 5,2 mil.
Förbrukning/Miljö:1,4 liter per 100 km vid blandad körning. CO2: 31 g/km (WLTP).
Pris:384 900 kronor (exkl. 37 866 kr i klimatbonus / efter den 1:a april 2021 minskas bonusen till 26 927 kr).
24Mycket körglädje för pengarna
Hög standardutrustning
Praktisk kombi
Komforten
25Skålade sportstolar passar inte alla
Krångliga skärmmenyer

 

Av: Johannes Gardelöf och Willy Priske / © 26

Toyota Yaris Hybrid tar ledningen

toyota yaris

Toyota Yaris

Landets mest sålda småbil har svidat om och resultatet träffar som en rak höger i solar plexus på konkurrenterna. Toyota Yaris är ny från topp till tå och den massiva arbetsinsatsen inkluderar även hela hybriddrivlinan. Vi har testat lättviktsmästaren vars enastående krocksäkerhetsbetyg väger tungt. På det berömda pappret är nya Yaris Hybrid redan en vinnare. Hur är det i verkligheten?

toyota yaris 2021
Cnp ab

Dagens testbil rullar faktiskt både med och mot strömmen. Tja, ”med” eftersom hela hybridsystemet inklusive batterierna är uppdaterade och ”mot” för att nya Yaris faktiskt är en centimeter kortare än före-gångaren. Det känns nästan befriande i en tid då nästan alla konkurrenter växer på längden. Ändå har inner-utrymmena ökat…

Mindre är mer

Låt oss börja från utsidan och här gäller principen att inte ändra på ett vinnande koncept alltför mycket. Trots att allt är nytt och fräscht så känner man igen de specifika Yaris-dragen. Även interiören har fått sig en släng av utvecklingssleven och en åttatums pekskärm ingår som standard liksom backkamera.

LÄS OCKSÅ: Toyota Proace City Verso – Dags att ta bussen?

Möjligen hade man kunnat önska sig lite mer spännande färger än bara svart men det är absolut inget fel på vare sig finish eller innerutrymmen. Ändå har som sagt längden minskat med en centimeter till 394. Hur det är möjligt? Axelavståndet har dragits ut med fem centimeter samtidigt som bredden ökat lika mycket. Toyota slår sig för bröstet och påstår att vi kör världens säkraste småbil. Det vågar man efter att nya Yaris Hybrid belönats med fem stjärnor i Euro NCAP:s krocktester, vilka har skärpts för året.

toyota yaris hybrid
Cnp ab

Tänk på refrängen

Toyotas första hybridbil lanserades redan 1997 och sedan dess har man sålt femton miljoner hybrider. Japanerna bemästrar tekniken på sina fem fingrar och i nya Yaris har den förbättrats ytterligare. Man har vinkat farväl av nickelmetallbatteriet och välkomnat ett litiumjon som ökar spänningen från 144 till 178 volt.

Elmotorn och bensintrean har en maximal systemeffekt på 116 häst-krafter, vilket är sexton mer än tidigare. Ändå har den blandade förbrukningen sänkts till 0,37 liter milen samtidigt som koldioxidutsläppet ligger på 85 gram per km.

Avslutningsvis har Toyota fått ordning på sin steglösa automatlåda och allt det här tillsammans gör testkärran till en nöjesmaskin på vägen. Yaris Hybrid sjunger bokstavligen ”Let me entertain you” och vill du sjunga med så börjar grundpriset från 199 900 kronor.

Tekniska data för Toyota Yaris 1,5 Hybrid Active
Motor:3-cyl bensin med dubbla överliggande kamaxlar och fyra ventiler per cyl.
Max effekt 91 hk vid 5 500 varv/min.
Max vridmoment 120 Nm vid 3 600 varv/min.
Elmotor:79 hk och 141 Nm. Totaleffekt 116 hk.
Kraftöverföring:Motorer fram, framhjulsdrift. Steglös automatlåda.
Fjädring:Fram: fjäderben med undre triangellänk. Bak: torsionsfjädring.
Styrning:Elservo. Vändcirkel 10,4 meter.
Bromsar:Skivor runt om. ABS. Antispinn/sladd.
Mått/vikt: (cm/kg)Axelavstånd 256, längd 394, bredd 175, höjd 150.
Tjänstevikt 1 160. Bränsletank 36 liter.
Prestanda:Toppfart 175 km/h. Acceleration 0-100 km/h 9,7 sek.
Förbrukning/Miljö:3,7 liter per 100 km vid blandad körning. CO2: 85 g/km.
Pris:199 900 kronor.
30Välutvecklat hybridsystem
Säkerhet i världsklass
Smidig i trafiken
Låg förbrukning
31Går inte att montera dragkrok
Färglös inredning

 

Av Willy Priske och Johannes Gardelöf / © 32

Volkswagen T-Cross bekänner färg

Volkswagen T-Cross

Volkswagen T-Cross bekänner färg

De flesta åker till Mallorca för att bada i det turkosfärgade havet – men vi är på den sköna ön för att stifta bekantskap med en turkosfärgad bil. Nya Volkswagen T-Cross är tyskarnas minsta suv och modellen sätter verkligen färg på tillvaron med hjälp av tolv spexiga kulörer. Nu är det dags att bekänna färg på Mallorcas tuffa bergsvägar.

t cross

Efter att den klassiska folkabubblan vinkat farväl är det storsäljaren Golf som kommer närmast epitetet folkvagn. Men nu lanseras T-Cross som faktiskt kan bli en ny aspirant på titeln. Minstingen i suvfamiljen har nämligen en befriande enkelhet över sig och det ska locka såväl gamla som unga.

Viktig kugge i hjulet

Volkswagen ska erbjuda över trettio suvmodeller år 2025 och förutspår att varannan bil som säljs om fem år ska tillhöra den populära bilklassen. Nu är siffran var femte, så nya T-Cross är en viktig kugge i hjulet för att nå målsättningen. Det handlar i grunden om en Polo som legat på sträckbänken och dragits ut på alla håll och kanter. Vips har vi en småsuv som mäter 411 centimeter och det är ju egentligen inte särskilt smått.

Ingen blir väl förvånad över att innerutrymmena är förvånansvärt bra och baksätet kan skjutas fjorton centimeter för att antingen prioritera fossingarna eller bagaget. Med stolarna i sin grundposition ryms 385 liter i skuffen och om vi istället talar färgliter så kostar testbilens metallickulör ”Makena Turquois” 6 800 kronor.

33
Cnp ab

Volkswagen T-Cross – Funk eller hårdrock

I maskinrummet erbjuds en trecylindrig bensinmotor på antingen 95 eller 115 hästkrafter. Den första kan bli din från 213 900 kronor och då ingår en femväxlad manuell låda. Vi blir dock mest förtjusta i den större GT-versionen som dessutom har en sexväxlad historia och kan bli din från 235 900.

Hostar du upp ytterligare 15 500 kronor så ingår en sjustegad dubbelkopplingslåda som gör T-Cross klart behändigare att umgås med i såväl Palmas stadstrafik som bergsvägarna upp till Chopin-museet i Valldemossa. Markfrigången är hyfsade arton centimeter men för tuffare strapatser krävs fyrhjulsdrift och här spricker det för nya bubblan. T-Cross är mer funky och finns enbart med framhjulsdrift. Alla med större behov hänvisas till den hårdrockande storebrodern T-Roc.

Tekniska data för Volkswagen T-Cross 1,0 TSI GT
Motor:3-cyl bensin med dubbla överliggande kamaxlar och fyra ventiler per cyl.
Max effekt 115 hk vid 5 500 varv/min.
Max vridmoment 200 Nm mellan 2 000-3 500 varv/min.
Kraftöverföring:Motorn fram, framhjulsdrift. 7-växlad dubbelkopplingslåda.
Fjädring:Fram: fjäderben med undre triangellänk. Bak: torsionsaxel.
Styrning:Elservo. Vändcirkel 10,6 meter.
Bromsar:Skivor fram och bak. ABS. Antispinn/sladd.
Mått/Vikt (cm/kg):Axelavstånd 255, längd 411, bredd 178, höjd 158.
Tjänstevikt 1 270. Bränsletank 40 liter.
Prestanda:Toppfart 193 km/h. Acceleration 0-100 km/h 10,2 sek.
Förbrukning/Miljö:6,2 liter per 100 km vid blandad körning. CO2: 140 g/km (WLTP).
Pris:251 400 kronor.
37Befriande smidig och enkel
Hög standardutrustning
Liten men ändå stor
Trevlig drivlina
38Erbjuds inte med hybriddrift
Enbart två års nybilsgaranti

 

Av: Willy Priske och Johannes Gardelöf / © 39

 

 

 

Kia XCeed med X-tra allt

KIA XCEED

Kia XCeed 2021 med X-tra allt

Bilbranschen tycks vara besatt av bokstaven X och nya Kia XCeed sitter som en smäck rakt upp i krysset. Trenden att lansera en crossover som bygger på en redan befintlig modell är här för att stanna och koreanerna spelar vidare på konceptet. Den 24:e bokstaven är starkt förknippad med vildmarkslook och fyrhjulsdrift – men konsonanten till trots så erbjuds XCeed enbart med framhjulsdrift.

Kia XCeed 2021
Cnp ab

XCeed är den fjärde medlemmen i Ceed-familjen och förmodligen också det smartaste valet. Förutom den läckra formgivningen så bjussas det på högre markfrigång, lättare insteg, bra lastutrymme och ett baksäte som är delbart i kombinationen 40/20/40. Därmed kan man ta sig fram med både stil och finess.

Kia XCeed är snygg och välutrustad

Kia har plockat fram godbitarna från sina lagerhyllor och begåvat XCeed med det viktigaste vad gäller komfort-utrustning. Hit hör exempelvis en modern och tydlig infotainmentskärm på 10,25 tum, rattvärme, möjlighet till digital instrumentering och en riktigt bra backkamera. De två utrustningsnivåerna Advance och Advance Plus är relativt lika, men när det gäller säkerheten så finns det skillnader.

Vill man ha finesser som dödavinkelvarnare, adaptiv farthållare och ett aktivt filkörningssystem måste man välja den dyraste nivån. När det gäller avdelningen flärd så erbjuder också den senare utrustningsnivån ett tillägg med gult trim i paneler och stolar som definitivt piggar upp tillvaron.

kia xceed pris

Snäll och sportig

Bensinfyran på 140 hästkrafter pinnar på bra och för att minska beslutsångesten så har valmöjligheterna mini-merats. Det handlar i princip om du föredrar en sexväxlad manuell eller en sjustegad dubbelkopplingslåda. Vi väljer den sistnämnda och om du vill ägna dig åt mer aktiv körning så finns ett sportläge som vässar såväl gas-respons, styrning som växlingspunkter. Därmed landar toppfarten på 200 km/h samtidigt som noll till hundra rullar på 9,5 sekunder.

Att ha en bokstav är populärt och vill man köpa en knallgul Kia med bokstavs-kombinationen XCeed så hamnar grundpriset på 236 500 kronor plus sjutusen för kulören ”Quantum Yellow”. För dig som vill köra med X-tra grönt samvete så finns även en helt ny laddhybrid men vips åker priset upp till 369 900 kronor exklusive klimatbonus.

Tekniska data för Kia XCeed 1,4 T-GDi Advance DCT
Motor:4-cyl bensin med dubbla överliggande kamaxlar och fyra ventiler per cylinder.
Max effekt 140 hk vid 6 000 varv/min.
Max vridmoment 242 Nm vid 3 200 varv/min.
Kraftöverföring:Motorn fram, framhjulsdrift. 7-växlad dubbelkopplingslåda.
Fjädring:Fram: fjäderben med undre triangellänk. Bak: multilänkaxel.
Styrning:Elservo. Vändcirkel 10,6 meter.
Bromsar:Skivor fram och bak. ABS. Antispinn/sladd.
Mått/Vikt (cm/kg):Axelavstånd 265, längd 440, bredd 183, höjd 148.
Tjänstevikt 1 450. Bränsletank 50 liter.
Prestanda:Toppfart 200 km/h. Acceleration 0-100 km/h 9,5 sek.
Förbrukning/Miljö:6,8 liter per 100 km vid blandad körning. CO2: 156 g/km (WLTP).
Pris:251 500 kronor.
43Fina köregenskaper
Generösa garantier
Snygg design
Bra komfort
44Säkerhetsutrustning kostar extra
Dålig bakåtsikt

Toyota Proace City Verso – Dags att ta bussen?

Toyota Proace City Verso
CNP AB

Toyota Proace City Verso

Tycker du att dagens bussar inte håller tidtabellen? Då kanske det är hög tid att införskaffa dig en egen familjebuss som b(j)ussar på ett mer flexibelt körschema. Toyota Proace City Verso fixar gruppresor för sju och byggs sida vid sida med halvsyskonen Citroën Berlingo, Peugeot Rifter samt Opel Combo. Därmed kan vi vinka adjö till försenade avgångar och krångliga biljettköp. Här är bussen som går som tåget.

toyota proace
Cnp ab

Vår provkörning i den kungliga huvudstaden visar att Proace City Verso är lätthanterlig, lättparkerad och lättlastad. Behöver alla åkande ha bagage med sig så blir det dessvärre trångt om saligheten bakom den tredje sätesraden. Fast med fem resenärer ombord så förändras allt och utanför tullarna visar sig minibussen vara en komfortabel milslukare.

Toyota Proace lyfter med lasten

Toyota Proace City Verso är en produkt som i dessa populära suv-tider befriande nog inte utger sig för att vara något annat än just en praktisk familjebuss. Vad sägs exempelvis om dubbla skjutdörrar tillika en rejäl bagage-lucka där själva glasrutan kan öppnas separat? Sedan kan man anpassa interiören efter familjens storlek – från två till sju sittplatser. De två bakre stolarna är enkla att plocka ur och den andra sätesraden går att fälla.

Vips blir familje-bussen en skåpbil med en imponerande lastkapacitet på 2 693 liter. Vill du hellre få känslan av att flyga fram så erbjuds även flygplansbord till den andra sätesraden och en nersänkbar bagagehylla som är integrerad i taket. Grundpriset börjar från 289.900 kronor men vill du ha det mesta av det bästa så hamnar vi på 359.900.

proace city
Cnp ab

Pålitlig och bussig

Under huven på familjebussen hittar vi en trecylindrig bensinare på 1,2 liter – med två olika effektuttag. Det är således bara att välja mellan 110 hästkrafter och en manuell sexväxlad låda eller 130 hästar och en åttaväxlad automatlåda. Av dessa är det definitivt den senare som gör bussen mest rättvisa och därför koncentrerar vi oss på denna. Maskinen jobbar dessutom föredömligt tyst och har fullt tillräckligt med kraft.

Sprinten noll till hundra rullar på goda 9,8 sekunder samtidigt som topphastig-heten landar på 173 km/h. Alla vet ju att släkten är värst så därför vill det till att göra lite släktforskning innan köp. Toyota, Citroën, Peugeot och Opel har alla olika pris och utrustning så skaran tål att jämföras. Bussen vi kör idag är inte billigast men har å andra sidan mycket standard-utrustning. Därför törs vi hävda att Proace City Verso är en av de bästa familjebussarna att umgås med just nu. Det är en trygg reskamrat som inte bara håller måttet utan även tidtabellen.

Tekniska data för Toyota Proace City Verso Active 1,2 Lång
Motor:3-cyl bensinmotor med dubbla överliggande kamaxlar och fyra ventiler per cyl.
Max effekt 130 hk vid 5 500 varv/min.
Max vridmoment 230 Nm vid 1 600 varv/min.
Kraftöverföring:Motorn fram, framhjulsdrift. 8-växlad automatlåda.
Fjädring:Fram: fjäderben med undre triangellänk. Bak: torsionsaxel.
Styrning:Elservo. Vändcirkel 11,4 meter.
Bromsar:Skivor fram och bak. ABS. Antispinn/sladd.
Mått/Vikt (cm/kg):Axelavstånd 298, längd 475, bredd 185, höjd 181.
Tjänstevikt 1 715. Bränsletank 60 liter.
Prestanda:Toppfart 173 km/h. Acceleration 0-100 km/h 9,8 sek.
Förbrukning/Miljö:7,3 liter per 100 km vid blandad körning. CO2 163 g/km (WLTP).
Pris:309.900 kronor.
48Prestanda för biltypen
Drivlinan imponerar
Dubbla skjutdörrar
Praktisk interiör
49Andra radens stolar är inte skjutbara
Finns billigare syskonbilar

 

Av: Willy Priske och Jenny Nilsson / © 50

Ford Kuga – ska vi buga för laddhybriden?

kuga
CNP AB

Ford Kuga PHEV Laddhybrid

Ford Kuga är det senaste bidraget till getingboet av mellanklassuvar och tillverkaren har tagit i från tårna för att ge den nya generationen extra sting. Förutom att ge Kuga mer karaktär finns ett stort utbud av drivlinor och utrustning att välja mellan. I den här familjen är det framför allt laddhybriden som får det att vattnas i munnen och vi har provkört snåljåpen.

ford kuga phev

Hybriderna anfaller på bred front och senaste modeordet är laddhybrid, vilket i sin tur är detsamma som plug-in-hybrid eller PHEV. Kärt barn har många smeknamn och tekniken innebär helt sonika att man kan ladda batterierna på samma sätt som hos en renodlad elbil. Men tack vare förbränningsmotorn behöver man inte bekymra sig för räckviddsångest.

Kaxig karaktär i Ford Kuga

Jämfört med den förra generationen råder det ingen tvekan om att ersättaren verkligen är ny. Kuga har växt på alla ledder och begåvats med en betydligt kaxigare karaktär än föregångaren. Fronten har ett mer aggressivt och hungrigt utseende samtidigt som två rektangulära avgasutblås förstärker den sportiga looken bakifrån.

LÄS OCKSÅ: Ford Explorer en explosiv laddhybrid

Vi provkör laddhybriden 2,5 PHEV i utrustningsnivån ST-Line där sportigheten följs upp även interiört med bland annat en avfasad ratt, heldigitala instrument och knallröda sömmar. Både framstolarna och de bakre ytterplatserna har riktigt bra komfort medan mittplatsen är strikt reserverad för småttingar. Bagageutrymmet är dessutom lättlastat och har begåvats med ett smart insynsskydd som följer själva luckan.

kuga
Cnp ab

Laddar om

Vi provkör som sagt laddhybriden men det finns ytterligare två motoralternativ. För lockpriset 297 200 kronor så ingår en trecylindrig bensinare på 150 hästkrafter och sedan får vi ta ett rejält kliv upp på prisstegen till 368 200 för en dieselfyra på 190 hästar. Men allra högst upp står laddhybriden med sitt grundpris på 435 200 kronor exklusive 37 150 kronor i klimatbonus.

Visst är det mycket pengar, å andra sidan får du en blandad förbrukning på 0,14 liter milen och kan köra upp till 5,6 mil på elektricitet. Det är möjligt tack vare att bensinfyran arbetar enligt Atkinson-principen och i symfoni med en relativt kraftig elmotor. Vips bjuds vi på 225 hästkrafter och körupplevelsen får en släng av sportighet över sig. Testbilen imponerar på oss, fast med tanke på prislappen så blir det mest tjänstebilister som kommer att buga för laddbara Kuga.

Tekniska data för Ford Kuga 2,5 PHEV ST-Line
Motor:4-cyl bensin med dubbla överliggande kamaxlar och fyra ventiler per cylinder.
Max effekt 162 hk. Max vridmoment 200 Nm.
Elmotor:Max effekt 63 hk. Totaleffekt 225 hk.
Kraftöverföring:Motorer fram, framhjulsdrift. Steglös automatlåda.
Fjädring:Fram: fjäderben med undre triangellänk. Bak: multilänkaxel.
Styrning:Elservo. Vändcirkel 11,4 meter.
Bromsar:Skivor runt om. ABS. Antispinn/sladd.
Mått/Vikt (cm/kg):Axelavstånd 271, längd 461, bredd 188, höjd 168. Tjänstevikt 1 844.
Bränsletank 43 liter. Batteri 14,4 kWh.
Prestanda:Toppfart 200 km/h. Acceleration 0-100 km/h 9,2 sek.
Förbrukning/Miljö:1,4 liter/100 km vid blandad körning. CO2: 32 g/km.
Räckvidd på el 56 km (WLTP).
Pris:448 200 kronor (exkl. 37 150 kronor i klimatbonus).
54Bra utrymmen och förarmiljö
Kultiverad drivlina
Standardutrustning
Räckvidd på el
5564 liter mindre bagage än syskonen
Högt pris för privatbilister

 

Av: Willy Priske och Johannes Gardelöf / © 56